Zvířecí olympiáda ve školní družině a jiné zvířecí aktivity

zvířecí olympiáda

Tradičně patří únor ve školní družině zvířatům celého světa a s tím souvisí rovněž spoustu připravených aktivit jako film, kvíz, čtení knih, kreslení, vyrábění, ale hlavně Zvířecí olympiáda.

Ve školní družině sice únor patří tradičně zvířatům, ale jinak jsme většinu aktivit pojali netradičně. Četli jsme knihy o mláďatech zvířat, jak je známe dnes, ale také o zvířatech pravěkých, povídali si o zvěři v našich lesích. Obojí bylo atraktivním tématem, a tak jsme sestavili pro děti kvízy. Tentokrát jsme netradičně použili téma čteného a rovněž jsme poprvé rozdělili žáky do dvou skupin – žáci 1. a 2. třídy měli téma kvízu Dinosauři, a téma žáků 3. a 4. třídy bylo Lesní zvěř. Úkoly v obou kvízech byly zábavné, žáci měli přiřazovat názvy a stopy zvířat, luštit křížovky a osmisměrky, vybarvovat omalovánky, uhodnout zvuky zvířat apod.

Film, který jsme žákům pustili ke zhlédnutí, také nebyl tradičně dokument, nýbrž pohádka Kouzelníkova slonice, byl to dojemný příběh chlapce, který za války ztratil sestru, a bylo mu předurčeno, že mu ji pomůže najít slonice. Dětem se moc pohádka líbila a mnohé konec velmi dojal.

Vyvrcholením únorových akcí bývá Zvířecí olympiáda, kterou se nám poprvé podařilo zorganizovat venku na školním hřišti a to hlavně díky počasí, které bylo jako na objednávku. Připravili jsme spolu se staršími žáky na hřiště předem vymyšlená stanoviště. V průběhu toho si děvčata ze 4. třídy na zahradě v dřevěném domečku povídali o koních, děvčata se dokonce nastrojila do jezdeckého oblečení a žáci měli poznat, jak se kterému jezdeckému postroji říká.

Poté se žáci přesunuli na hřiště, kde jim vedoucí každého stanoviště vysvětlili, jaký budou plnit úkol a způsob provedení. Na většině stanovištích se soutěžilo ve dvojicích – byly tam disciplíny jako Skákání v klokaní kapse (skoky v pytlích), Zmatený slon (slalom se zkroucenýma rukama do chobotu), Žába skáče do rybníčku (skákání do obruče), Hobby horsing (závodění v dráze s dřevěnými koníky), Nevidomý s pejskem (jeden z dvojice byl nevidomý a druhý vodící pes, úkolem bylo vyzkoušet si, jak náročné to mají nevidomí lidé a jak  je obtížné vycvičit vodícího psa tak, aby se spolu s pánem sžili). Jediné stanoviště, které plnil pouze jednotlivec, byla Dinosauří chůze (chůze v obřích holínkách přes překážky). Na každém stanovišti čekala pro soutěžící odměna.

Pro velký úspěch se konal na závěr velký závod – všechny účastníky jsme rozdělili na dvě skupiny a konal se velký závod Klokaního skákání a i když byl jeden tým lepší, vyhráli vlastně všichni, protože odcházeli z tohoto krásného odpoledne nadšeni.

Děkujeme všem děvčatům, která nám pomohla s organizací tohoto odpoledne.

Vychovatelky školní družiny

Datum vložení: 18. 2. 2024 12:38