Síla lidskosti

Ve středu 17. října jeli žáci 7., 8. a 9 třídy do Nového Jičína do kina Květen. Připraven byl pro ně hraný dokument Matěje Mináče Síla lidskosti, který pojednával o životě Nicholase Wintona, který zachránil 669 českých a slovenských dětí před jistou smrtí v koncentračních táborech.

Mimo nových a zajímavých informací o osobě Nicholase Wintona byly ve filmu zdokumentovány důležité události 20. století, které ovlivnily život v Československu.

Po filmu následovala beseda s dramaturgem Zdeňkem Tulisem, kdy se žáci mohli zapojit do diskuse a zeptat se na to, co jim není jasné a co je zajímá.

Díky filmu vím spoustu nových věcí a jsem ráda, že v té době byli lidi, kteří pomáhali lidem a hlavně dětem. Nevěděla jsem, že v České republice žijí ještě lidi, kteří si toho hodně prožili. Trošku mě to zaskočilo.

Veronika

Dozvěděla jsem se, že je spoustu hodných a ochotných lidí, kteří nám jsou ochotni pomoci. Že máme být slušní, aby se neopakovala historie.

Je důležité vidět takové filmy, protože nám popisují, co se stalo a znovu může stát a abychom si vážili toho, co máme.

O panu Nicholasi Wintonovi si myslím, že byl velmi statečný a laskavý, když zachránil tolik dětí, které vlastně vůbec neznal.

Musím říct, že to byl krásný, ale smutný film o skutečném životě a skutečných lidech, což mě dojalo.

Nikola

Je důležité vidět takové filmy, protože krásně popisují dobu, o které ve filmu jde, a díky nim si můžeme ujasnit otazníky, které nás napadají.

Kateřina

Myslím si, že je důležité dívat se do minulosti a připomínat si ji.

Myslím, že Nicholas Winton je vážně hrdina a ta ocenění, co dostal, si právem zasloužil

Takže, pane Nicholasi, máte ode mne velký obdiv a divím se, že jsem o vás neslyšel dřív.

Matěj

Já jsem od filmu očekávala ponaučení a taky nějaká moudra. Což se na 100 procent splnilo.

Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, které mi v životě určitě pomohou.

Tyto filmy jsou důležité hlavně proto, abychom si uvědomili, jaké máme štěstí a že si máme začít všeho vážit, protože jak to rychle přijde, tak to rychle odejde.

O Nicholasi Wintonovi si myslím, že to byl úžasný člověk, plný elánu a energie. Je vidět, že má dobré srdce.

Tereza

Milý pane Wintone, jste opravdu šlechetný, že jste zachránil tolik dětí, které Vaši pomoc potřebovaly a jste velmi skromný, protože jste se tím ani nechlubil, což by málokdo udělal.

Jirka