Základní škola a Mateřská škola
Veřovice, příspěvková organizace

Veřovice 276
742 73

slide_01 slide_02 slide_03 slide_04 slide_05 slide_06 slide_07 slide_08 slide_09 slide_10 slide_11 slide_12

Vědecký festival 2018

V úterý 4. prosince 2018 jsme se zúčastnili akce Vědecký festival. Akce se konala na Integrované střední škole ve Valašském Meziříčí. Hned po vstupu do školy se nás ujala pěkná a milá průvodkyně Tereza původem také z Veřovic. Začali jsme aktivní prohlídkou elektroučebny a vyplňováním vědomostního kvízu. Po té následovala show v aule. Ano, pánové Křemík Hugo a Žárovka udělali z předvádění pokusů show. Vykouzlili “zmagnetovanou” měděnou trubku, viděli jsme hořet ocelová vlákna, zdeformovaná pružina se po ponoření do horké vody vrátila naprosto přesně do původního tvaru. Odvážným z nás, včetně pana učitele, zapálili ruku. Pánové byli skvělí a pozvali nás do laboratoře v Dolních Vítkovicích, kde takováto představení pořádají. Pak se opět chopila naše průvodkyně Tereza a provedla nás školou. Jelikož jsme již Integru navštívili vícekrát, zaměřili jsme se na provozy a obory, které nás nejvíce zajímají. Vyzkoušeli jsme si 3D skenování konkrétního výrobku, jehož obrábění se automaticky naprogramovalo na trojosém CNC stroji. Z výpalny plazmatické řezačky jsme si jako suvenýry odnesli ocelové kočičky a netopýry. V gastronomické části jsme se poprvé seznámili s pojmem molekulární gastronomie. Zde odvážní z nás také ochutnali řepové kuličky ala kaviár, koprovou šlehačku a mrkvovou pěnu. Došlo i na tradiční palačinky, ovšem tentokrát za své peníze. Vraceli jsme se domů za nepříjemného deště a proto jsme velmi ocenili zajištěnou dopravu autobusem tam i zpět, navíc placenou pořadatelem. Akce byla moc prima a budoucím deváťákům ji vřele doporučujeme.

 

kolektiv IX. třídy