Základní škola a Mateřská škola
Veřovice, příspěvková organizace

Veřovice 276
742 73

slide_01 slide_02 slide_03 slide_04 slide_05 slide_06 slide_07 slide_08 slide_09 slide_10 slide_11 slide_12

CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ

ÚČAST NA CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDCE A DÍLNĚ DĚTSKÝCH RECITÁTORŮ – DĚTSKÁ SCÉNA 2019

Matyáš Matúš a v jeho podání Malý princ si vítězstvím v krajském kole v Ostravě zajistili postup na celostátní přehlídku, která se konala ve Svitavách v době od 7. do 9. června.

Toto kolo již nemělo soutěžní charakter, a tak si žáci ze všech koutů České republiky mohli užít pohodovou atmosféru. Po celou dobu byl připraven bohatý program i pro doprovod. Samotné recitační vystoupení probíhalo ve velkém sále před četným publikem a lektorským sborem. Pro recitátory byly také připraveny dílny, které schopně vedly studentky DAMU. Děti hrály různé seznamovací hry, zábavnou formou se učily, jak pracovat s hlasem, trémou a mnoho dalšího. Vznikala tu i nová přátelství.

V besedách s lektory (odborníci z praxe – učitelé na DAMU, ZUŠ apod.) dostaly zase mnoho užitečných podnětů, jak se v uměleckém projevu ještě dále zlepšovat. S jednotlivci dělali redaktoři časopisu Deník dětské scény po vystoupení i rozhovory, takže se na chvíli mohli cítit jako „hvězdy“.

K programu byly využívány různé veřejné budovy v centru – např. muzeum, divadlo, kino, školy, domovy mládeže atd. K oddechu mohli účastníci zdarma využít bazén a výstavy v muzeu (zajímavá byla expozice holokaustu na pozadí života světoznámého svitavského rodáka Oskara Schindlera, ale také expozice praček a historie praní). Posedět se dalo v příjemné kavárně a čajovně.

Uměním prodchnuté město Svitavy zvalo k různým návštěvám venkovních galerií, pěkné bylo náměstí s druhým nejdelším podloubím u nás a také kulturní centrum Fabrika přestavěné z bývalé továrny, které bylo tou hlavní budovou pro tuto akci.

Účastníků bylo mnoho, protože na recitační část průběžně navazovala přehlídka dětského divadla, která trvá do 13. června. Je třeba velmi ocenit výbornou organizaci, děti i doprovod si určitě odnesly kromě zasloužených dárečků nevšední zážitek.

 

Bc. Marie Matúšová