Základní škola a Mateřská škola
Veřovice, příspěvková organizace

Veřovice 276
742 73

slide_01 slide_02 slide_03 slide_04 slide_05 slide_06 slide_07 slide_08 slide_09 slide_10 slide_11 slide_12

Projektový den – Voda a vodní živočichové

Ve čtvrtek 24. 9. 2020 jsme se společně se 7. třídou podívali do přírody v okolí Kopřivnice v rámci projektového dne s názvem „Voda a vodní živočichové“. Žáci společně s odbornicí ze sdružení Hájenka měli možnost pozorovat, jaký život probíhá pro nás nepozorovaně, pod vodní hladinou.

Nejprve jsme společně debatovali o rozdílech sladké a slané vody a hned po ránu si dali rozcvičku při sběru obrázkových kartiček, díky kterým jsme zjistili, co všechno se skrývá pod názvem „vodní živočichové“. Poté jsme do rukou dostali šifrovací klíč, lupu, sítko a misku a šli jsme na věc.

V krásné a klidné přírodě okolí Červeného kamene jsme nejprve sledovali život v tekoucím potoce. Zjistili jsme, že zde žije mnoho druhů, které jsme doposud neviděli. Nejvíce nás uchvátily nymfy vážek. Kromě určování živočichů samotných jsme však měli za úkol rozlišit také kvalitu vody a její znečištění. Tuto oblast jsme zhodnotili většinou jako mírně znečištěnou.

Dali jsme si sváču a pěknou vycházkou se přemístili k rybníku u zříceniny hradu Šostýn, kde jsme s pozorováním pokračovali ve stojaté vodě. V tomto rybníku bylo sledování těžší a bohužel také méně úspěšné. Abychom však neodcházeli s prázdnou, dali jsme se alespoň na rybolov. Každý z nás měl možnost pochytat si pár pěkně barevných, dřevěných rybiček.

 

Poté jsme už zvesela pokračovali k parku Edwarda Beneše, kde nás měl vyzvednout autobus. Jediné, co nás stihlo za celý výlet nepříjemně potrápit, byl nálet vos, kterým se naše přítomnost v jejich revíru asi moc nelíbila. Byli jsme však stateční, společným úsilím jsme to vše zvládli, a nakonec si užili moc pěkný a zajímavý výlet i se sladkou tečkou na závěr.