Základní škola a Mateřská škola
Veřovice, příspěvková organizace

Veřovice 276
742 73

slide_01 slide_02 slide_03 slide_04 slide_05 slide_06 slide_07 slide_08 slide_09 slide_10 slide_11 slide_12

Školní družina na ranči

Naše děti ve školní družině mají velmi rády zvířata, a tak jsme jim tentokrát umožnili návštěvu u koní. 26. října jsme ve spolupráci se Smart ranch, s.r.o. Kozlovice zorganizovali projektové odpoledne mimo školu. Tato akce byla pro děti zdarma, hrazena ze šablon MŠMT.

Do Kozlovic jsme vyjeli ihned po obědě autobusem. Na místě už nás čekaly dvě zkušené odbornice a zároveň trenérky. V úvodu jsme se dozvěděli informace ohledně ranče – jaké koně se zde chovají, v jakém počtu, kolik jim ročně přibyde hříbat, dle jakých pravidel dostávají svá jména apod. Areál čítá několik velkých hal, kterými jsme procházeli. Ve třech z nich jsou koně ustájené a při jejich prohlídce si děti užily nejen hlazení, ale i krmení koní senem. V průběhu jsme načerpali další poznatky, které jsme prolínali četnými dotazy. Dále jsme se byli podívat na speciální kolotoč, který zvířata pravidelně využívají z důvodu udržení dobré kondice. Pokračovali jsme k ohradě s hříbaty, která si postupně odvykají na blízkost matky. Tam si kluci a holky opět pochvalovali možnost krmení trávou.

Ve druhé části exkurze jsme se přemístili do obrovské haly – jízdárny. Zde jsme zhlédli ukázku westernového ježdění s důrazem na reining, což je velmi dynamická disciplína. Jezdkyně v dokonalém souladu se svým koněm předváděla přeskoky, kruhy, couvání, spiny a další. Nejvíce se nám líbil sliding stop, kdy kůň z plného trysku prudce zastaví a na zadních kopytech, speciálně okutých, se sklouzne.

Na co se však děti těšily nejvíce, je nasnadě. Nemohly se dočkat, až se budou moci vyhoupnout na koňský hřbet a pořádně se povozit. Čas ve frontě jsme krátili svačinou a vyplňováním pracovních listů, kde si chlapci a děvčata prověřili nabyté znalosti. Na tuto aktivitu jsme měli k dispozici klubovnu.

Na závěr jsme hlučným potleskem poděkovali oběma průvodkyním a popřáli další úspěchy v jejich práci s těmito nádhernými tvory. Plni nových a nevšedních zážitků jsme se příjemně unaveni vraceli do školy.

Vychovatelky ŠD