Základní škola a Mateřská škola
Veřovice, příspěvková organizace

Veřovice 276
742 73

slide_01 slide_02 slide_03 slide_04 slide_05 slide_06 slide_07 slide_08 slide_09 slide_10 slide_11 slide_12

DUŠIČKY

V úterý 26.10.2021, poslední den před podzimními prázdninami, jsme měli ve 4. třídě malý projektový den na téma Dušičky. Nejprve si děti vytvořily malou knížku, ve které se mohli seznámit s informacemi o Vzpomínce na všechny věrné zemřelé, které lidově říkáme Dušičky.  Přečetli jsme si taky několik pranostik, které se k tomuto datu vážou. Pak jsme si společně a otevřeně povídali o smrti. O tom, že je nedílnou součástí našeho života, o tom, co v nás to slovo vyvolává. Děti mě mile překvapily svou otevřeností a postojem k tomuto těžkému tématu. Po diskuzi jsme se vydali na místní hřbitov, rozdali si svíčky a každý ji mohl dát na kterýkoli hrob. Většina dětí zamířila se svíčkou ke hrobu svých příbuzných. Na hřbitově jsme měli štěstí, neboť tam zrovna pán z kamenictví opravoval staré písmo na jednom pomníku. Podívali jsme se na jeho práci a poslechli si pár zajímavostí, které nám řekl. Po návratu do školy jsme si vydlabali z dýně lucernu, aby nám pak večer mohla svítit za oknem nebo někde u domu. Vyřezat nám ji pomohli žáci 8.třídy, za jejichž ochotu jim moc děkujeme. Nakonec nás čekala sladká odměna, kterou pro nás připravila spolužačka Sárča.

Jsem ráda, že jsme tento malý třídní projekt uskutečnili a mohli se s dětmi i u tohoto tématu zastavit.  

Mgr. Jana Pyšková