Základní škola a Mateřská škola
Veřovice, příspěvková organizace

Veřovice 276
742 73

slide_01 slide_02 slide_03 slide_04 slide_05 slide_06 slide_07 slide_08 slide_09 slide_10 slide_11 slide_12

OKAP – sdílení učeben

Naše škola je partnerem v rámci projektu OKAP (odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání). Díky partnerství máme možnost účastnit se workshopů, které připravuje Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm. V tomto dvouletém projektu se budou moci žáci naší školy účastnit aktivit sdílených dílen a laboratoří. V týdnu od 14. 3. – 18. 3.  mělo 15 žáků 5. až 7. třídy příležitost navštívit učebny robotiky, elektroniky – pájení, dílny odborného výcviku a chemickou laboratoř.

Prvním den pod vedením učitele a za asistence středoškoláků si naši žáci vyzkoušeli v učebně elektroniky pájení. Žáci si spájeli jednoduchý obvod sovičky, která díky fotorezistoru ve tmě svítila. Tento výrobek si mohli žáci odnést domů.

Druhý den žáci v dílnách odborného výcviku sestavovali jednoduché obvody s použitím stavebnic a zkušebních panelů.

Třetí den žáci zkoumali a ovládali pomocí vlastnoručně sestaveného programu jednoduchého robota. Micro:bit rozpohybovali pomocí programů sestavených v blokovém prostředí MakeCode.

Čtvrtý den žáci pracovali v chemické laboratoři. Na začátku se žáci převlékli do připraveného pláště, navlékli rukavice a nasadili ochranné brýle. Pokusy, které si žáci vyzkoušeli, měly zajímavé názvy jako například tajné písmo, chemická zahrádka, paleta barev, chemická popelka, hasící přístroj nebo chemické šampaňské.

Mgr. Renata Štěpánová

Žákům se práce v odborných učebnách líbila a zde je několik jejich postřehů:

Dnešek se mi líbil, protože jsme pájeli. Pájeli jsme destičky s dráty. Vyrobil jsem si elektrickou sovu a trochu jsem se popálil.

Robin Švolba 5. třída

Dnes se mi pájení líbilo. Hodně mě to bavilo a nejlepší bylo, že jsme si spájeli sovu, které svítily oči.

Damián Vymazal 6. třída

Mě se to mega líbilo a strašně mě bavilo pájet věci aji jsme si odnesli výrobek. Kluci pomocníci byli mega fajn a docela jsme si rozuměli a skamarádili. Pájeli jsme nějakou věc na desce a prostě mě to strašně bavilo aji jsem se popálil.

Dominik Bjaček 7. třída

Líbilo se mi, že jsme si moli vyzkoušet zapojit zvonek. Zajímavé bylo vyhodit pojistky na dálku.

Daniel Zagóra 6. třída

Jsem ráda, že jsem se mohla naučit programovat a vidět, jak takoví roboti vypadají a ovládají, byl to super zážitek.

Hana Guryčová 6. třída

Hodně mě zaujalo vytvořit zahrádku chemika. Bavila mě chemická popelka a líbilo se mi, že jsme na konci dostali dárek.

Karolína Stružková 6. třída